Haberler

ÇOCUK FELCİNE SON

BUGÜN ÇOK ÖZEL BİR GÜN

24 EKİM END POLIO NOW

FOCUK FELCİNE SON diye adlandırdığımız gün, farkındalık yaratmak ve Rotary'nin konuya olan hassasiyetini sizlerle paylaşmak istedik.

Şöyle ki: Rotary 1985 yılında dünya çocuklarını, çocuk felci (polio) hastalığının kalıcı sonuçlarından kurtarabilmek amacıyla Polio Plus kampanyasını başlattı. Rotaryenlerin Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çeşitli ülkelerin hükümetleri ve Bill & Melinda Gates Vakfı ile olan işbirliği sonucunda 2 milyarın üzerinde doğar doğmaz çocuğa aşı yapıldı; çocuk felci hastalığı dünya üzerinden %99 oranında silindi. 1988’de 125 ülkede 350 binin üzerinde vaka görülürken, bugün yalnızca 3 ülkeye görülmektedir.

Poliomyelitis, en çok 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Halkta polio virüsü veya çocuk felci olarak bilinir. Virüs, kişiden kişiye, genellikle bulaşmış su yoluyla yayılır. Sinir sistemine saldırabilir ve bazı durumlarda felce neden olabilir. Hiçbir tedavi olmamasına rağmen, dünya çapında 2,5 milyar çocuğu aşılattığımız, Rotary ve ortaklarımızın bulunduğu güvenli ve etkili bir aşı bulunmaktadır.

Türkiye, 2001 yılında çocuk felcinden arındırılmış ülkeler arasına girmiştir.

Bilindiği gibi Rotary de 7 odak noktamız vardır ve bu 7 odak noktamızdan ikisi sağlık üzerinedir, birincisi hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, diğeri ise ana çocuk sağlığı.

O zaman daha sağlıklı günlere ROTARY İLE HAYAL EDELİM.

Özet
:
Rotary 1985 yılında dünya çocuklarını, çocuk felci (polio) hastalığının kalıcı sonuçlarından kurtarabilmek amacıyla Polio Plus kampanyasını başlattı
Resim
X